Dr. Genzel, Elke: A műanyagok építészeti alkalmazásának mozgatórugói
A műanyagokkal való építkezés a csövek gyártásával kezdődött. Az idők során ez a nyersanyag számos új alkalmazási területeket nyitott meg. Ma az üvegszál erősítésű műanyagokkal való szerkesztés egy sajátos irány az építőiparban, ami lehetővé teszi a nem hagyományos elképzelések megvalósítását.
Dr. Lehoczki László: Műanyag csövek és profilok az építőiparban
A műanyagok globális kereslete az építőiparban 7%/év átlagos növekedési ütemmel 2019-re elérheti értékben az 57,5 milliárd dollárt. A globális kereslet 35%-át a PVC tette ki, így az építőipar legszélesebb körben használt műanyaga. A csövek és csatornák alkalmazási szegmens volt a legnagyobb az építőipari műanyagoknál 2012-ben. A műanyag csövek iránti kereslet 2017-ig évi 8,5%-kal fog emelkedni, és elérheti a 11,2 milliárd méter gyártott hosszt.
Pegorari, Simonetta: Az olasz kompozit ipar
Olaszországban kompozitokat elsősorban a légiközlekedésben, a szállításban, a hajógyártásban és az építőiparban használnak. Az olasz vállalkozások vezető helyen állnak a kompozit profilok és vonat karosszéria elemek gyártásában, és top gyártói a nagyteljesítményű szén- és kerámia kompozit fékeknek. A 2013. évi adatok szerint, 146 ktonna üvegszállal erősített műanyagot állítottak elő, ezzel a harmadik helyet foglalják el Németország (192 kt) és Spanyolország + Portugália (152 kt) mögött.
Garas Sándor: A kölni WPC konferencia tapasztalatai I.
Az ötödik német fa-műanyag kompozit konferenciát és a hozzá kapcsolódó kiállítást 2013. december 10–11-én rendezték meg Kölnben. Az esemény az egyik legnagyobb a hasonló tematikájú szakmai események között. A sorozat első része a konferencián elhangzott előadásokat tartalmazza gazdag képanyaggal, és számos ötletet kínál a potenciális hazai gyártók számára.
Halász István; dr. Bárány Tamás: Elasztomerek tulajdonságainak újszerű módosítási lehetősége
Gyűrűs oligoészter (CBT) hatását vizsgáltuk elasztomerek feldolgozhatóságára és tulajdonságaira. A nyerskeverékek viszkozitását minden esetben jelentősen csökkentette a CBT, köszönhetően igen kis ömledék viszkozitásának. A CBT mind a szakítószilárdság, mind a szakadási nyúlás értékeire pozitív hatással volt és aktív töltőanyagként funkcionált a vizsgált elasztomerekben. Az erősítőhatás mértéke nőtt a kaucsuk polárosságának növekedésével. Amennyiben a keverékkészítés a CBT olvadáspontja felett volt, a kialakult morfológiai szerkezet sokkal finomabb lett, a CBT szemcsék mérete jelent!sen csökkent, ami további növekedést okozott a szakítószilárdság értékében.
Csomagolástechnikai hírek (Rovatvezető: Kiss Rozália)
Iparjogvédelmi hírek (Rovatvezető: Szulmanné dr. Binet Mariann)
Kiállítások, konferenciák (Rovatvezető: dr. Macskási Levente)
Műanyagipari hírek (Rovatvezető: Buzási Lajosné)
Műanyagipari újdonságok (Rovatvezető: dr. Lehoczki László)